GÜVENDE KAL UYGULAMASI

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

Bu politika Covid-19 ile mücadele kapsamında hazırlanan Güvende Kal Uygulamasına ilişkin olarak 89/2007 sayılı Kişisel Verilerin Korunması (KVK) Yasası ve ilgili Tüzük uyarınca hazırlanmıştır.


Veri Sorumlusunun Kimliği :

Bu uygulamada işlenen kişisel verileriniz bakımından veri sorumlusu KKTC Yetkili Makamları'dır. 


Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları:

Bu uygulamada aşağıda yer alan kişisel verileriniz Covid-19 ile mücadele kapsamında ve bu süreyle sınırlı olmak üzere yine aşağıda belirtilen amaçlarla işlenmektedir.


Kimlik Verisi :

Kimlik Numarası, isim soyisim, doğum tarihi bilgileriniz, kimliğinizin doğrulanması amacıyla kullanılmaktadır.


İletişim Verisi:

Uygulamayı ilk yüklediğinizde, telefonunuzu doğrulamak amacıyla girilecek SMS kodunun gönderilmesi için GSM numaranız işlenmektedir. İkinci iletişim numarası ise GSM numaranız dışında size ulaşılması gereken durumlarda kullanılmaktadır. 


Ses Erişim İzni -> Dosya, Fotoğraf, Video ve Ses Erişim İzni

Güvende Kal uygulaması karantina süreci şartlarına uyma konusunda size alarm ve uyarı vermek için cihazın ses özelliğini kullanmaya ihtiyaç duyar. Uygulama kullanım ve arka plan modunda ses özelliğini kullanmaktadır. PCR ve portre fotoğrafınızı cihaz galerisinden seçebilmeniz ve sağlığınız ile alakalı bilgileri rahatlıkla yükleyebilmeniz açısından Dosya, Foğraf ve Video erişimine ihtiyaç duymaktadır.


Fotoğraf Galerisi ve Kamera Erişimi -> KAMERA ERİŞİM İZNİ

Güvende Kal uygulaması PCR ve portre fotoğrafınızı almak ve akıllı bileklik ile bağlantı kurmanızı sağlayacak QR Kodu taratabilmeniz için Kamera erişim iznine ihtiyaç duymaktadır. Bunun amacı ülkeye girişte PCR kontrolü ve kişinin doğrulanmasının daha hızlı yapılabilmesidir.


Bluetooth İzni

Bluetooth karantina süresince size teslim edilen bileklik ile uygulamanın haberleşmesi için gerekmektedir.


Konum Verisi:

Konum bilginiz, izolasyon altında bulunduğunuz lokasyonun belirlenmesi, bu lokasyonu terk etmeniz durumunda tarafınıza bildirim gönderilmesi ve ilgili makamlara bilgi verilmesi amacıyla kullanılır.


Aşı Verisi:

Aşı türü, hangi tarihte aşı olunduğu, kaç doz aşı olunduğu ve daha önce covid-19 hastalığı geçirip geçirmediğinize dair bilgileri, çift aşılı ve/veya hastalık geçirmiş kişilerin KKTC’ye girişleri esnasında kayıt altına alınması ve kontrol edilmesi amacıyla alınmaktadır.


Kişisel Verilerin Aktarımı:

İzolasyon altında bulunmanız gereken bölgeyi terk etmeniz halinde bu uygulama ile elde edilen kimlik, iletişim ve konum verileriniz, kamu sağlığının korunması ve salgının yayılmasını önlemek amacıyla KKTC Yetkili makamları ile paylaşılmaktadır.

Fiziksel Aktivite Tanıma :

Güvende Kal uygulaması karantina süreci boyunca sağlığınızı ve karantina takibi için cihazınız ile yapacağınız fiziksel aktivitelerinizi izlemeye ihtiyaç duyar.


Kişisel Verileri Toplamanın Yöntemi ve Hukuki Sebebi

Kişisel verileriniz bu uygulama aracılığı ile tamamen otomatik yolla elde edilmekte olup, KVK Yasası’nın 6. maddesi kapsamında kamu çıkarı ve/veya verinin iletildiği üçüncü tarafça izlenen yasal çıkarlar amacıyla işlenmektedir.


İlgili Kişilerin Hakları

KVK Yasası’nın 14. "maddesindeki erişim ve 15. maddesindeki itiraz haklarınızı ilgili Yasa’nın 16. maddesi uyarınca ilgili bakanlığa başvuru yapmak suretiyle kullanabilirsiniz.